On its pedestal stand the 65QNED93 is an unremarkable 1445 x 902 x 340mm (WxHxD) – and the pedestal itself is neatly compact, so doesn’t need a huge surface to stand on. The stand doesn’t swivel, though. If you’d rather wall-mount, the QNED93 is Vesa-compatible (good news) and weighs 19.8kg (not especially good news for partition walls). The standard of build and finish is good, even if some of the plastics that make up the chassis don’t look or feel anything special.
Features: four the gamers
This impressive HDMI line-up, along with some lightning-fast response times in Game mode, means the QNED93 continues LG’s tradition of being as player-friendly as possible. Each of the HDMI sockets supports 4K@120Hz, VRR (up to 144Hz), ALLM, AMD FreeSync, HGiG and QMS – and the LG is also compatible with Dolby Vision Gaming (at 120Hz). A pop-up GameBoard interface offers real-time info without the need to open up a full-screen menu, too.
Interface: the five year service
Performance: the bright and the bold
LG 65QNED93 verdict
LG 65QNED93 technical specifications
| Screen size | 65in (version tested), 75in, 85in |
| Resolution | 3840×2160 |
| HDR formats | HLG, HDR10 and Dolby Vision |
| Inputs | 4x HDMI 2.1, digital optical audio, 2x USB |
| Smart TV | LG WebOS |
| Dimensions | 1445 x 902 x 340mm (WxHxD), 19.8kg |