Features: AI all the way
Yes, the QE65S90F is a 4K QD-OLED panel with HDR compatibility all the way to HDR10+ Adaptive. Yes, it’s able to deal with Dolby Atmos soundtracks using its 60-watt, 2.1.2-channel integrated audio system. And yes, every one of its four HDMI inputs is at 2.1 standard, which means that each one can deal with 144Hz, Freesync Premium Pro, ALLM, HGiG, G-Sync and all the other stuff PC and console gamers are interested in. But what Samsung would like you to know, more than any of this, is that the S90F is All About AI.
Interface: the seven-year switch
Performance: bright up your life
Samsung QE65S90F verdict
Samsung QE65S90F technical specifications
| Screen size | 42in, 48in, 55in, 65in (version tested) 77in, 83in |
| Resolution | 3840×2160 |
| HDR formats | HDR10+ Adaptive |
| Inputs | 4x HDMI 2.1, digital optical audio, 2x USB |
| Smart TV | Tizen |
| Dimensions | 1443x832x40mm, 21.2kg (panel only) 1444x897x265mm, 22.5kg (with stand) |